Katherine Geist took first place in the 3200m.

    After earning a wild card bid to the True Team State Meet, the Pirates skipped their regularly-scheduled meet in Warren on Thursday, May 16 to make the trek to Stillwater and compete with some the best in the state.

    With a field of 12 schools, Crookston tallied 353.5 points to take 10th. Minnewaska Area won the championship at 549.5.

    Katherine Geist (Jr.) placed the highest of any Pirate winning gold in the 3200m run with a time of 11:09.02. The next closest racer crossed the finish line 63 seconds later.

    The time fell .47 seconds short of a school record of 11:08.55 set in Park Rapids this year.

    Geist also took second in the 1600m missing first place by 3.78 seconds but running her season-best time. Her time of 5:07.90 fell one second shy of her personal and school record she set at the Individual State Meet in 2018.

    Emma Borowicz (So.) set season-bests in each of her three individual events, 300m hurdles, pole vault and 200m, and also collected 63.5 points to lead the team. Borowicz earned silver in the hurdles (47.46) and tied for third in pole vault (8-06). The sophomore capped off her incredible day with sixth place in the 200m at 27.24.

    Another top-three individual included Amelia Cordova (7th Grade), who tied for third in the pole vault with Borowicz at 8-06.

    The 3200m relay team also brought home bronze with a time of 10:30.80.

** Indicates season-best performance

Individuals

Katherine Geist (Jr.)
3200m - 1st Place, 11:09.02**
1600m - 2nd Place, 5:07.90**

Emma Borowicz (So.)
300m Hurdles - 2nd Place, 47.46**
Pole Vault - 3rd Place, 8-06**
200m - 6th Place, 27.24**

Amelia Cordova (7th Grade)
Pole Vault - 3rd Place, 8-06

Breanna Kressin (So.)
100m Hurdles - 6th Place, 16.89
300m Hurdles - 4th Place, 49.29
100m - 14th Place, 13.78

Jada Dillabough (Sr.)
Shot Put - 4th Place, 34-05.75
Discus - 17th Place, 87-00

Rachel Hefta (Sr.)
Shot Put - 14th Place, 29-10.75
High Jump - 20th Place, 4-06**

Cassie Solheim (7th Grade)
100m - 23rd Place, 14.57
200m - 21st Place, 29.55
Long Jump - 23rd Place, 12-09

Hayden Winjum (Fr.)
800m - 9th Place, 2:34.37
Triple Jump - 15th Place, 29-09.25
Long Jump - 19th Place, 13-10.75

Emma Gunderson (7th Grade)
High Jump - 24th Place, 4-02

Thea Oman (Sr.)
800m - 15th Place, 2:35.31**

Libby Salentine (8th Grade)
Discus - 22nd Place, 77-11

Halle Winjum (7th Grade)
Triple Jump - 24th Place, 26-11.50

Brekken Tull (7th Grade)
100m Hurdles - 20th Place, 19.77**

Abby Borowicz (8th Grade)
1600m - 17th Place, 6:01.47

Anke Weirsma (So.)
400m - 20th Place, 1:07.03

Kailee Magsam (8th Grade)
400m - 21st Place, 1:07.42

Relays

3200m Relay
3rd Place, 10:30.80

1600m Relay
8th Place, 4:30.45

400m Relay
11th Place, 57.30

800m Relay
12th Place, 2:03.16

Follow live game updates for Pirates and Golden Eagles on Twitter: @CroxTimesSports or Snapchat: crookstontimes1

For feedback or questions, contact the Times at (218) 281-2730, Nolan Beilstein at (940) 372-8175 or by email at nbeilstein@crookstontimes.com