The boys placed third, and the girls placed fourth.

   In their penultimate regular season meet, the Pirate boys team earned their highest placement of the year taking third of 10 at a meet in Warren.

    Noah Kiel (So.) led the way for Crookston taking two golds and Sam Sanchez (Sr.) and Jaden Lubarski (Sr.) each brought home a gold as well.

    “Noah Kiel won the 100m, the 200m and then he was the anchor for the [400m relay],” Boys’ Head Coach Wayne Folkers said. “He pulled us into second place in the relay, so he pretty much led the way. Then we had Sam Sanchez PR in the shot put by almost two feet. Jaden Lubarski placed well in the 400m and was a part of our [3200m relay]. Those three individuals really sparked us.”

    The girls team collected enough points to finish in fourth out of 10.

    They were headlined by Emma Borowicz (So.) and Breanna Kressin (Fr.), who each placed first and second in their respective races.

    “It was really fun to watch Breanna run after her injury,” Girls’ Head Coach Amy Boll said. “She’s been able to perform and get better. This meet, she got her personal best in [the 300m and 100m hurdles] for the year, and she knows there are a few things she needs to work on to get her times even lower.”

    The boys will next compete in Ada on Thursday, May 16 at 4 p.m. The girls will forego the Ada meet as they earned a wild card spot for the True Team State Meet on Saturday, May 18 in Stillwater.

Boys - 3rd Place, 106 pts

Individuals
Noah Kiel (So.)
100m - 1st Place, 11.50
200m - 1st Place, 23.16

Sam Sanchez (Sr.)
Shot Put - 1st Place, 47-09
Discus - 4th Place, 114-09

Jaden Lubarski (Sr.)
400m - 1st Place, 55.84

Ben Brantner (Jr.)
1600m - 3rd Place, 4:57.27

Brady Wisk (Fr.)
200m - 3rd Place, 24.71
Triple Jump - 6th Place, 36-00

Sam Overgaard (Sr.)
200m - 4th Place, 25.04
100m - 6th Place, 12.24

Thor Harbott (8th Grade)
3200m - 5th Place, 12:21.12
1600m - 13th Place, 5:47.78

Karsten Isaacson (So.)
High Jump - 5th Place, 5-03

Ty Hamre (Sr.)
Discus - 5th Place, 114-00
Shot Put - 6th Place, 40-03.50

Caden Osborn (Jr.)
Shot Put - 7th Place, 39-07
High Jump - 8th Place, 4-11
Discus - 8th Place, 105-05

Gabe Montieth (So.)
Triple Jump - 8th Place, 35-03
400m - 12th Place, 1:03.25

Easton Tangquist (So.)
100m - 11th Place, 12.57
High Jump - 8th Place, 4-11

Jacob Brunelle (Jr.)
Long Jump - 15th Place, 16-01

Tai Baig (Jr.)
Triple Jump - 10th Place, 33-05

Eli Pruneda (Fr.)
Shot Put - 17th Place, 33-07
Discus - 17th Place, 88-07

Relays
400m Relay
2nd Place, 47.49

3200m Relay
3rd Place, 10:27.05

800m Relay
4th Place, 1:41.91

1600m Relay
6th Place, 4:14.40

Girls - 4th Place, 102,25 pts

Individuals
Katherine Geist (Jr.)
800m - 1st Place, 2:24.03

Jada Dillabough (Sr.)
Shot Put - 1st Place, 34-04
Discus - 5th Place, 93-10

Emma Borowicz (So.)
Pole Vault - 1st Place, 8-00
400m - 2nd Place, 1:02.48

Breanna Kressin (Fr.)
100m Hurdles - 1st Place, 16.22
300m Hurdles - 2nd Place, 48.95

Hayden Winjum (Fr.)
Triple Jump - 3rd Place, 32-08

Thea Oman (Sr.)
1600m - 5th Place, 5:54.92

Abby Borowicz (8th Grade)
1600m - 7th Place, 6:09.93
Discus - 26th Place, 56-01

Libby Salentine (8th Grade)
Discus - 7th Place, 89-04
Shot Put - 12th Place, 27-03.50

Rachel Hefta (Sr.)
Shot Put - 7th Place, 28-08.50

Anke Weirsma (So.)
800m - 7th Place, 2:40.59

Kailee Magsam (8th Grade)
800m - 8th Place, 2:41.56

Emma Gunderson (7th Grade)
High Jump - 8th Place, 4-04
200m - 15th Place, 30.35

Halle Winjum (7th Grade)
800m - 13th Place, 2:49.58
Triple Jump - 12th Place, 28-09.50

Ava Lopez (Fr.)
100m - 14th Place, 15.03
200m - 30th Place, 32.93

Carly Thode (8th Grade)
100m - 18th Place, 15.19
200m - 27th Place, 32.25
400m - 19th Place, 1:19.46
Long Jump - 24th Place, 11-03.50

Morgen Arguelles (Fr.)
100m - 22nd Place, 15.57
200m - 32nd Place, 33.00

Angelica Perala (Fr.)
100m - 25th Place, 16.18
200m - 36th Place, 34.26

Cassie Solheim (7th Grade)
200m - 9th Place, 28.84
High Jump - 20th Place, 4-00
Long Jump - 22nd Place, 11-06.75

Amelia Overgaard (Fr.)
200m - 19th Place, 30.85
400m - 13th Place, 1:11.30

Hannah Loraas (Fr.)
200m - 25th Place, 31.80
1600m - 11th Place, 6:56.34
Shot Put - 19th Place, 24-11

Olivia Huck (Fr.)
200m - 31st Place, 32.94
Triple Jump - 19th Place, 25-05.50

Madison Hoiland (Fr.)
200m - 37th Place, 34.74
High Jump - 20th Place, 4-00

Brekken Tull (7th Grade)
100m Hurdles - 17th Place, 21.16
300m Hurdles - 13th Place, 1:00.65

Ally Perreault (Fr.)
Shot Put - 11th Place, 27-09.50
Discus - 27th Place, 55-04

Ella Weber (So.)
Shot Put - 24-10
Discus - 20th Place, 69-02

Claire Oman (Fr.)
Shot Put - 30th Place, 21-03
Discus - 24th Place, 62-04

Relays
3200m Relay
1st Place, 10:21.94

400m Relay
3rd Place, 54.04

800m Relay
5th Place, 1:57.64

Follow live game updates for Pirates and Golden Eagles on Twitter: @CroxTimesSports or Snapchat: crookstontimes1

For feedback or questions, contact the Times at (218) 281-2730, Nolan Beilstein at (940) 372-8175 or by email at nbeilstein@crookstontimes.com.