Crookston High School held its 12th Annual Triple A Academics, Arts and Athletics Senior Recognition Banquet virtually Monday via a Facebook Live event and on their YouTube channel. The banquet highlights students that receive an academic letter and honors in athletics, band, choir, drama, knowledge bowl, Leo Club, orchestra, speech, student council, top academics, visual arts, yearbook and National Honor Society.

    The program is sponsored annually by the Pirate Fine Arts Boosters, Pirate Boosters, and the Crookston Rotary, Crookston Kiwanis and Crookston Lions clubs.

    Awards were presented online by CHS faculty and staff, and Triple A Banquet organizers including Greg Garmen, Jen Solie, Eric Bubna, Ray Lutovsky, Linda Morgan, Margee Keller, Haley Ellis, Gabrielle Foede, Matt Torgerson, and Beth Carlson.

    Students listed in the program included: Savannah Dakota Anderson, Benjamin Louis Andringa, Blaine Michael Howard Asman, CassidyAnn Baatz, Mirza Taimoor Baig, Isaiah Steven Thomas Barlow, Kaylee Ann Bergquist, Sawyer Christian Bernd, Josue Geovani Bernia, Trevor Eric Boe, Danielle Jean Boyle, Benjamin Ross Brantner, Cooper Thomas Brown, Kaydin Nicole Brule, Jacob Daniel Brunelle, Caden Joseph Buss, Brady Glenn Butt, Morgan Nicole Coauette, Scott Isaiah Cordova, Kasey Nicole Cwikla, Antonio Quintell Dillon, Joseph Michael Doda, Claudia Ranee Dumrongkietiman, Brinna Michelle Egeland, Elizabeth Ann Erdman, Zoe Katherine Everett, Angel Yaneth Fuentes, Katherine Carol Geist, Ashlyn Elaine Genereux, Emily Elisabeth Gillette, Makenna Elizabeth Hall, Caleb Alvin Halland, Eden Mary Ann Haller, Kathryn Faith Halos, Jasmin Rae Hanson, Audrey Vivian Harbott, Anna Grace Huck, Ailie Leitha Hujanen, Cyle Dean Keim, Brylee Rose Lessard, Lisa Kay Lindemoen, Allie Marie Love, Kylee Lynn Meier, Emi Makena Melsa, Eliza Neta Meyer, Andrew Steven Nelson, Emily Mary Ann Olson, Caden Alexander Osborn, Karly Lorraine Ostenberg, Michelle Lynn Pahlen, Justin Everett Pietruszewski, Joseph Victor Ramirez, Victor Anthony Ramirez, Sarah Ann Ryan, Gavin Richard Salem-Boman, Leyton Robert Salentine, Madison Joan Salentine, Sophia Grace Sanders, Lily HaKyeong Sandman, Caleb James Sannes, Nicholas Joseph Schulz, Jade Darin Selzler, Adalaid Rose Shea, Heath Luallynn Simmons, Sophia Alice Steiner, Peytience Rose Stewart, Dayen Knight Sundquist, Hannah Therese Tahran, Gretchen Marie Theis, Hannah Valerie Thompson, Sandee Beach Cali Vasquez, Heather Elizabeth Visness, Quinn Allen Westlake, Alexis Marie Wilkens, Quinn Thomas Winand, and Walker Rodney Winjum.

    The 2020 award winners are listed below.
    
    Academic Awards:

    • Riverview Orthopedic Clinic Scholarship: Emily Gillette, Walker Winjum

    • Donnie Lauf Memorial Scholarship: Justin Pietruszewski

    • Crookston Area Chamber of Commerce: Sophia Sanders

    • CHS Scholarship: Lily Sandman

    • Larsen Achievement Award: Katherine Geist, Walker Winjum

    • Franz Memorial Award: Isaiah Barlow

    • Dr. Russel O. and Inez Sather Scholarship: Katherine Geist, Audrey Harbott, Ben Brantner

    • Academic Achievement (Summa Cum Laude GPA 3.9-4.0): Cassidy Baatz, Tai Baig, Isaiah Barlow, Ben Brantner, Kasey Cwikla, Zoe Everett, Katherine Geist, Ashlyn Genereux, Emily Gillette, Audrey Harbott, Eliza Meyer, Michelle Pahlen, Sarah Ryan, Sophia Sanders, Lily Sandman, Sophia Steiner, Dayen Sundquist, Hannah Thompson, and Walker Winjum

    Honors & Awards:

    • Lions/Brock Olson Award: Madison Salentine, Walker Winjum

    • Lions and CHS LEO Club MaryAnn Odland Community Service Award: Karley Ostenberg, Lexi Wilkens

    • Bremer Community Service Award: Audrey Harbott, Brylee Lessard

    • Enriqueta Morena Community Service Scholarship: Zoe Everett, Kathryn Halos

    • Crookston Rotary Club Service Above Self Scholarship: Jasmin Hanson

    • American Legion Citizenship Award: Anna Huck, Ben Brantner

    • American Legion Auxiliary Scholarship: Joe Doda

    • Walt Keller Memorial Scholarship: Sophia Sanders, Walker Winjum

    • June Shaver Healthcare Scholarship: Kaylee Berquist, Katherine Geist, Kasey Cwikla, Sophia Steiner

    • Diane Altringer Scholarship: Quinn Winand

    • Meredith Reynolds Memorial Scholarship: Walker Winjum

    • Bob and Ella Q. Strand Scholarship: Walker Winjum

    • Tracy Lynn Altringer Scholarship: Sophia Steiner

    • Cheryl Steinbrink Healthcare Scholarship: Katherine Geist

    • CHS Citizenship Award: Eliza Meyer, Walker Winjum

    • Senior Honor Award: Anna Huck, Brady Butt

    Athletics:

    • Lions Award of Excellence: Excellence in Athletics Boys: Brady Butt, Joe Doda, Leyton Salentine, Quinn Westlake, Walker Winjum, Ty Hamre; Excellence in Athletics Girls: Dani Boyle, Kasey Cwikla, Katherine Geist

    • Excellence in Hockey: Ben Andringa

    • Excellence in Softball: Jasmin Hanson

    • Excellence in Basketball: Caden Osborn

    • Excellence in Clay Target: Jade Selzler

    • Lions/Gary Zitzer Fan of the Year:  Jennifer and Dennis Tate

    • Lions Booster of the Year:  Kim Samuelson - RBJ’s Restaurant

    • Lions Coach of the Year: Amy Boll, Wayne Folkers

    • June Shaver Memorial Student Athlete Scholarship: Kasey Cwikla, Eliza Meyer, Jasmin Hanson, Katherine Geist

    • Paul Wold Adversity Award: Allie Love

    • Donnie Lauf Memorial Softball Award: Jasmin Hanson

    • Sam Moscatelli Outstanding Service to Pirate Athletics Award: Heather Visness

    • Senior Awards (Three sports for four years): Brady Butt, Leyton Salentine, Caden Osborn, Ben Andringa, Kasey Cwikla, Joe Doda, Ty Hamre, Quinn Westlake, Dani Boyle, Joseph Ramirez, Audrey Harbott, Jade Selzler, Allie Love

    • Carla Johnson Female Athlete of the Year Award: Katherine Geist

    • Willis Eide Male Athlete of the Year Award: Leyton Salentine, Brady Butt

    Team Academic Awards: Volleyball – Gold Award(3.75 – 4.0 GPA), Girls Basketball – Gold Award, Wrestling – Silver Award (3.34 GPA)

     Arts:

    • T.W. Thorson Memorial Award: Blaine Asman, Emily Gillette, Anna Huck

    • Mari Hussey Award: Sarah Ryan

    • John Phillip Sousa Award: Walker Winjum

    • Ronald Carey Memorial Music Award: Ben Brantner

    • Merle Miller String Scholarship: Kathryn Halos

    • Outstanding Thespian Award: Anna Huck, Sarah Ryan, Blaine Asman, Justin Pietruszewski

    • Most Dedicated Thespian Award: Eliza Meyer, Sarah Ryan

    • Above and Beyond Awards: Blaine Asman, Ben Brantner, Elizabeth Erdman, Emily Gillette, Kathryn Halos, Audrey Harbott, Anna Huck, Eliza Meyer, Sarah Ryan, Walker Winjum