ARTS

RiverView Orthopedic Clinic Scholarship: Hannah Street and Brock Heppner

TW Thorson Award: Jessica Willits

Mari Hussey Award: Jessica Willits 

Merle Miller String Scholarship: Logan Johnson 

Outstanding Thespian Award: Jessica Willits

Most Dedicated Thespian Award: Gina Visness and Logan Johnson

Ramona Unke Scholarship: Elysa Christensen

Above and Beyond Awards: Elysa Christensen, Logan Johnson, Karly Resendiz, Gina Visness, Jessica Willits

ACADEMICS

Donnie Lauf Memorial Scholarship: Damian Hodgson and Shaun Nelson

Crookston Area Chamber of Commerce Scholarship: Maria Olson

CHS Scholarship: Sam Overgaard

Larsen Achievement Award: Caden Bruley and Elysa Christensen

Franz Memorial Award: Gina Visness

Dr. Russel O. and Inez Sather Scholarship: Elysa Christensen and Maria Olson

Academic Achievement: Caden Bruley, Elysa Christensen, Brock Heppner, Logan Kostrzewski, Jaden Lubarski, Maria Olson, Thea Oman, Hannah Street

HONORS AND AWARDS

Lions/Brock Olson Award: Jaden Lubarski and Shaun Nelson

Lions and CHS LEO Club Mary Ann Odland Community Service Award: Madison Broden, Jada Dillabough, Elise Erdmann

Rotary Student of the Month: Elysa Christensen, Jada Dillabough, Elise Erdmann, Blake Fee, Rachel Hefta, Jaden Lubarski, Shaun Nelson, Thea Oman

Rotary Service Above Self Scholarship: Elise Erdmann

American Legion Citizenship Award: Elysa Christensen and Shaun Nelson

Walt Keller Memorial Scholarship: Hannah Emanuel and Elise Erdmann

Eagles Aerie Scholarship: Hannah Street

Eagles Auxiliary Scholarship: Hannah Street

Crookston Masonic Lodge Scholarship: Maria Olson

June Shaver Healthcare Scholarship: Hailey Spivey and Hannah Street

Diane Altringer Scholarship: Allison Larson

Meredith Reynolds Memorial Scholarship: Rachel Hefta

Bob & Ella Q. Strand Scholarship: Hannah Street

Tracy Lynn Altringer Scholarship: Hailey Spivey

Cheryl Steinbrink Healthcare Scholarship: Hannah Street

CHS Citizenship Award: Nick Garmen and Thea Oman

Senior Honor Award: Shaun Nelson and Thea Oman

ATHLETICS

Lions Award of Excellence    

Excellence in Athletics Boys: Blake Fee, Draven Fillipi, Nick Garmen, Brock Heppner, Damian Hodgson,

Excellence in Football: Sam Sanchez

Excellence in Athletics Girls: Rachel Hefta, Thea Oman, Kylie Solheim

Lions/Gary Zitzer Fan of the Year: Karlene Helgeson

Lions Booster of the Year: Crookston Wrestling Club

Lions Coach of the Year: Wes Hanson and Darin Zimmerman

June Shaver Memorial Student Athlete Scholarship: Elise Erdmann, Rachel Hefta, Thea Oman, Kylie Solheim, Hannah Street

Paul Wold Adversity Award: Damian Hodgson

Sam Moscatelli Outstanding Service to Pirate Athletics: Shaun Nelson

Senior Awards (3 sports/4 years): Blake Fee, Draven Fillipi, Nick Garmen, Rachel Hefta, Chris Kazmierczak, Mason LaPlante, Hannah Street

Carla Johnson Female Athlete of the Year: Rachel Hefta

Willis Eide Male Athlete of the Year: Nick Garmen

Team Academic Awards    
    
Swimming: Academic Gold Award

Volleyball: Silver Academic Award (3.50-3.74 Cumulative Team GPA)

Girls Tennis: Academic Gold Award

Girls Basketball: MGBCA Silver Award - Team GPA 3.683