|
|
Crookston Times - Crookston, MN
  • Minnesota prep football rankings

  • The Associated Press state high school football polls for the week of October 16.
    • email print
      Comment
  • The Associated Press state high school football polls for the week of October 16, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:
     
    Class 6A
    School Total Points Prv
    1. Eden Prairie (6) (6-0) 60 1
    2. Maple Grove (7-0) 45 2
    (tie) East Ridge (6-1) 45 T3
    4. Rosemount (6-1) 42 5
    5. Osseo (6-1) 35 6
    (tie) Lakeville North (6-1) 35 7
    7. Wayzata (4-2) 17 T3
    8. Totino-Grace (6-1) 16 9
    9. Minnetonka (5-2) 13 8
    (tie) Prior Lake (5-2) 13 10
    Others receiving votes: Roseville 9.
     
    Class 5A
    School Total Points Prv
    1. Owatonna (8) (7-0) 89 1
    2. Chaska (1) (7-0) 80 2
    3. Brainerd (7-0) 73 3
    4. Rogers (7-0) 62 4
    5. St. Michael-Albertville (7-0) 44 6
    6. Mankato West (6-1) 42 5
    7. St. Paul Central (7-0) 40 7
    8. Bemidji (6-1) 30 8
    9. St. Cloud Apollo (6-1) 16 NR
    10. Chisago Lakes (6-1) 9 NR
    Others receiving votes: Minneapolis Washburn 3, Chanhassen 3, Mahtomedi 2, St. Cloud Tech 1, St. Thomas Academy 1.
     
    Class 4A
    School Total Points Prv
    1. Hutchinson (7) (7-0) 79 1
    2. South St. Paul (1) (7-0) 73 2
    3. Waseca (7-0) 58 6
    (tie) Becker (6-1) 58 5
    5. Delano (6-1) 45 T7
    6. De La Salle (6-1) 41 T7
    7. Detroit Lakes (6-1) 24 4
    8. Hermantown (6-1) 21 10
    9. Kasson-Mantorville (6-1) 20 3
    10. Stewartville (6-1) 9 NR
    Others receiving votes: Blake 6, St. Paul Highland Park 3, Benilde-St. Margaret's 3.
     
    Class 3A
    School Total Points Prv
    1. Belle Plaine Holy Family (4) (7-0) 58 1
    2. Rochester Lourdes (2) (6-1) 53 2
    3. New London-Spicer (6-1) 50 3
    4. Glencoe-Silver Lake (5-2) 39 5
    5. Watertown-Mayer (6-1) 33 4
    6. Tri-City United (6-1) 20 6
    7. St. Croix Lutheran (5-2) 18 T8
    (tie) Minnehaha Academy (6-1) 18 7
    9. Plainview-Elgin-Millville (5-2) 10 NR
    10. Foley (5-2) 9 NR
    Others receiving votes: Park Rapids 8, Duluth Marshall 6, Columbia Heights 3, Dilworth-Glyndon-Felton 2, Perham 2, Fairmont 1.
     
    Class 2A
    School Total Points Prv
    1. Caledonia (6) (7-0) 60 1
    2. Moose Lake-Willow River (7-0) 51 2
    3. Barnesville (7-0) 42 4
    4. Minneota-Lincoln HI (7-0) 38 5
    5. Holdingford (7-0) 35 3
    6. Jackson County Central (6-1) 25 7
    (tie) Paynesville (7-0) 25 6
    8. Hawley (6-1) 24 9
    9. Chatfield (7-1) 16 8
    10. Hinckley-Finlayson (7-0) 6 NR
    Others receiving votes: Triton 4, Ottertail Central 2, Martin County West 1, BOLD 1.
     
    Class A
    School Total Points Prv
    1. Mahnomen (5) (7-0) 50 1
    2. Sleepy Eye St. Mary's (7-0) 45 2
    3. Blooming Prairie (7-0) 40 3
    4. Braham (7-0) 35 4
    Page 2 of 2 - 5. Dawson-Boyd (6-1) 21 7
    6. Belgrade-Brooten-Elrosa (6-1) 16 9
    7. Upsala Swanville (6-1) 13 NR
    8. Minneapolis North (5-2) 12 10
    9. Red Lake County (6-1) 11 NR
    10. Barnum (6-1) 10 8
    (tie) Adrian (6-1) 10 6
    Others receiving votes: Wabasso 6, Atwater-Cosmos-Grove City 4, Royalton 2.
     
    Class 9-MAN
    School Total Points Prv
    1. Clinton-Graceville-B (6) (7-0) 69 1
    2. Kittson Co. Central (1) (7-0) 62 2
    3. Mountain Lake Area (7-0) 50 3
    4. Win-E-Mac (7-0) 49 6
    5. Nicollet (7-0) 42 7
    6. Ely (7-0) 31 8
    7. Floodwood (7-0) 28 9
    8. Spring Grove (6-1) 12 5
    9. Goodridge Grygla-Gatzke (6-1) 10 NR
    10. Kelliher1Northome (7-0) 7 NR
    (tie) Mountain Iron-Buhl (5-2) 7 NR
    Others receiving votes: Grand Meadow 6, Edgerton/Ellsworth 5, Wheaton/Herman-Norcross 3, South Ridge 2.

        calendar