The Associated Press state high school football polls for the week of October 9.

The Associated Press state high school football polls for the week of October 9, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A

School Total Points Prv

1. Eden Prairie (6) (5-0) 60 1

2. Maple Grove (6-0) 54 2

3. Wayzata (4-1) 43 3

(tie) East Ridge (5-1) 43 4

5. Rosemount (5-1) 37 5

6. Osseo (5-1) 29 6 (tie)

7. Lakeville North (5-1) 25 8

8. Minnetonka (5-2) 16 6 (tie)

9. Totino-Grace (5-1) 14 9

10. Prior Lake (5-2) 8 10

Others receiving votes: Roseville 1.

Class 5A

School Total Points Prv

1. Owatonna (9) (6-0) 90 1

2. Chaska (6-0) 78 2

3. Brainerd (6-0) 72 3

4. Rogers (6-0) 57 5

5. Mankato West (5-1) 46 6

6. St. Michael-Albertville (6-0) 39 9

7. St. Paul Central (6-0) 35 7 (tie)

8. Bemidji (5-1) 33 4

9. Tartan (5-1) 21 NR

10. St. Cloud Tech (5-1) 9 NR

Others receiving votes: St. Cloud Apollo 7, Irondale 3, Andover 2, Mahtomedi 1, Minneapolis Washburn 1, Chisago Lakes 1.

Class 4A

School Total Points Prv

1. Hutchinson (8) (6-0) 89 1

2. South St. Paul (1) (6-0) 80 2

3. Kasson-Mantorville (6-0) 72 3 (tie)

4. Detroit Lakes (6-0) 59 6

5. Becker (5-1) 49 7

6. Waseca (6-0) 35 8

7. Delano (5-1) 32 5

(tie) De La Salle (5-1) 32 3 (tie)

9. St. Paul Highland Park (5-1) 18 10 (tie)

10. Hermantown (5-1) 15 10 (tie)

Others receiving votes: Stewartville 12, Fridley 1, Benilde-St. Margaret's 1.

Class 3A

School Total Points Prv

1. Belle Plaine Holy Family Academy (6) (6-0) 78 1

2. Rochester Lourdes (2) (5-1) 69 4

3. New London-Spicer (5-1) 62 7

4. Watertown-Mayer (5-1) 41 10 (tie)

5. Glencoe-Silver Lake (4-2) 36 2

6. Tri-City United (5-1) 27 3

7. Minnehaha Academy (5-1) 21 NR

8. St. Croix Lutheran (4-2) 15 NR

(tie) Aitkin (5-1) 15 NR

10. Duluth Marshall (5-1) 11 NR

Others receiving votes: Foley 9, Park Rapids 9, Proctor 8, St. Peter 8, Jordan 8, Columbia Heights 8, Blue Earth Area 7, Plainview/Elgin-Millville 7, Dilworth-Glyndon-Felton 1.

Class 2A

School Total Points Prv

1. Caledonia (7) (6-0) 79 1

2. Moose Lake Willow River (1) (6-0) 70 2

3. Holdingford (6-0) 58 4

4. Barnesville (6-0) 48 5

5. Minneota Lincoln HI (6-0) 44 6

6. Paynesville (6-0) 37 7

7. Jackson County Central (5-1) 35 8

8. Chatfield (6-1) 27 10

9. Hawley (6-0) 18 3

10. Maple River (6-0) 15 NR

Others receiving votes: Martin County West 3, Medford 2, St. Agnes 1, BOLD 1, Maple Lake 1, Breckenridge 1.

Class A

School Total Points Prv

1. Mahnomen (7) (6-0) 79 1

2. Sleepy Eye St. Mary's (6-0) 68 3

3. Blooming Prairie (1) (6-0) 62 4

4. Braham (6-0) 52 9

5. Wabasso (6-0) 49 7

6. Adrian (6-0) 48 5

7. Dawson-Boyd (5-1) 28 8

8. Barnum (5-1) 17 2

9. Belgrade-Brooten-Elrosa (5-1) 14 NR

10. Minneapolis North (4-2) 7 NR

Others receiving votes: Red Lake County 6, Atwater-Cosmos-Grove City 5, Upsala/Swanville 3, Royalton 1, Rushford-Peterson 1.

Class 9-MAN

School Total Points Prv

1. Clinton-Graceville-Beardsley (8) (6-0) 80 1

2. Kittson County Central (6-0) 60 2

3. Mountain Lake Area (6-0) 52 4

(tie) Edgerton Ellsworth (6-0) 52 5

5. Spring Grove (6-0) 42 6

6. Win-E-Mac (6-0) 38 10

7. Nicollet (6-0) 36 7 (tie)

8. Ely (6-0) 33 9

9. Floodwood (6-0) 17 NR

10. Elmore Academy (6-0) 9 NR

Others receiving votes: Kelliher/Northome 8, Grand Meadow 6, Lanesboro 5, Verndale 2.