|
|
Crookston Times - Crookston, MN
  • Prep football: Week 1 scores

  • Scores Minnesota high school football games from Friday, Aug. 30.
    • email print
      Comment
  • Scores Minnesota high school football games from Friday, Aug. 30.
    Aitkin 54, Virginia 0
    Annandale 41, Waconia 26
    Atwater-Cosmos-Grove City 41, BOLD 16
    Belgrade-Brooten-Elrosa 42, Lester Prairie/Holy Trinity 29
    Benilde-St. Margaret's 47, Albany 8
    Blake 35, Brooklyn Center 14
    Blooming Prairie 28, New Richland-H-E-G 7
    Brainerd 72, Fergus Falls 14
    Brandon-Evansville 20, Hillcrest Lutheran 8
    Cannon Falls 40, Kenyon-Wanamingo 0
    Cass Lake-Bena 50, Red Lake 0
    Cedar Mountain/Comfrey 42, Sleepy Eye 0
    Chatfield 39, Wabasha-Kellogg 14
    Chisago Lakes 40, Big Lake 7
    Clinton-Graceville-Beardsley 54, Bertha-Hewitt 8
    Cloquet 19, Esko 18
    Columbia Heights 50, Minneapolis South 6
    Concordia Academy 28, Breck 7
    Cromwell 28, Northland 22
    Crookston 25, Warroad 0
    Crosby-Ironton 31, Mesabi East 0
    Deer River 21, Greenway/Nashwauk-Keewatin 16
    Delano 41, Dassel-Cokato 9
    DeLaSalle 40, St. Croix Lutheran 8
    Detroit Lakes 35, Fargo North, N.D. 20
    Dilworth-Glyndon-Felton 20, East Grand Forks 6
    Duluth Marshall 41, Cook County 16
    Ellsworth, Wis. 31, Red Wing 0
    Fairmont 26, Worthington 0
    Faribault 35, Austin 21
    Farmington 30, River Falls, Wis. 20
    Fertile-Beltrami 14, Blackduck 6
    Foley 42, Jackson County Central 7
    Frazee 22, Bagley 13
    Fridley 19, Zimmerman 7
    Goodhue 40, Kingsland 6
    Grand Meadow 47, Lyle/Austin Pacelli 30
    Hawley 35, Park Rapids 14
    Hayfield 13, Southland 0
    International Falls 50, Eveleth-Gilbert 0
    Irondale 49, Northfield 35
    Isle 14, Hill City 12
    Jordan 47, Kimball 14
    Kasson-Mantorville 38, Pine Island 7
    Kelliher/Northome 56, McGregor 16
    La Crescent 34, Triton 18
    Lake City 56, St. Charles 12
    Lake Park-Audubon 38, Walker-Hackensack-Akeley 12
    Lanesboro 36, Houston 34
    LeRoy-Ostrander 46, Glenville-Emmons 6
    Madelia 50, Renville County West 13
    Madison, S.D. 36, Pipestone 0
    Mahnomen 54, Pillager 0
    Maple River 35, Mankato Loyola 14
    Melrose 14, Benson 12
    Minneapolis Henry 19, St. Paul Johnson 12
    Minneapolis Washburn 56, St. Paul Highland Park 50
    Minnehaha Academy 16, New Life Academy/Bethany Academy 13
    Minnewaska 31, Morris Area/Chokio-Alberta 14
    Moorhead 28, Alexandria 12
    Mountain Lake Area 73, Janesville-Waldorf-Pemberton 22
    New London-Spicer 56, Mound-Westonka 0
    Orono 41, Litchfield 14
    Owatonna 41, Rochester Mayo 14
    Paynesville 54, Montevideo 34
    Perham 36, Pelican Rapids 27
    Pine River-Backus 14, Fosston 6
    Plainview-Elgin-Millville 26, Lewiston-Altura 9
    Prior Lake 40, Eagan 21
    Proctor 28, Pine City 12
    Providence Academy/Heritage Christian Academy 21, St. Agnes 14
    Red Lake County 44, Prairie Valley Nighthawks 32
    Robbinsdale Cooper 24, Marshall 13
    Rochester Century 42, Mankato East 19
    Rochester Lourdes 61, Winona Cotter 0
    Rushford-Peterson 14, Fillmore Central 13
    Sauk Centre 35, Yellow Medicine East 12
    Sibley East 33, G-F-W 6
    Sleepy Eye St. Mary's 20, Minnesota Valley Lutheran 12
    South Ridge 44, Bigfork 22
    South St. Paul 39, Richfield 0
    Spring Grove 52, Mabel-Canton 6
    Springfield 55, Red Rock Central 0
    St. Clair 49, West Lutheran 0
    St. Cloud Apollo 27, Rocori 15
    St. Cloud Tech 14, Sartell 0
    St. Paul Academy/Mounds Park 25, Spectrum 22
    St. Paul Como Park 27, Minneapolis North 26
    Page 2 of 2 - St. Peter 41, LeSueur-Henderson 7
    Stewartville 46, Dover-Eyota 26
    Thief River Falls 36, Roseau 12
    Tri-City United 35, Waterville-Elysian-Morristown 8
    Verndale 50, Hancock 6
    Wabasso 34, Buffalo Lake-Hector-Stewart 8
    Wadena-Deer Creek 39, West Central 22
    Wahpeton, N.D. 36, Breckenridge 14
    Waseca 41, Little Falls 13
    Wheaton/Herman-Norcross 38, Ashby 14
    Willmar 42, Sauk Rapids-Rice 30
    Windom 22, St. James Area 14

        calendar