|
|
Crookston Times - Crookston, MN
  • Track & field: Pirates finish 9th at State True Team Meet

  • Sophomore Brandt Delage finished second in the 400-meter dash, eighth in the 200 dash and was a member of the 4x200 relay team.
    • email print
  • The Pirate boys' track and field team competed at the State Class A True Team Meet Saturday at Stillwater, Minn., placing ninth of nine teams.
    "If you look across the results we had six personal records in the meet," said Pirate head coach Wayne Folkers. "95 percent of the kids' times were within what we've been running. We just ran into some really tough competition."
    Sophomore Brandt Delage finished second in the 400-meter dash, eighth in the 200 dash and was a member of the 4x200 relay team, along with senior Jacob Egeland, freshman Patrick Deng and senior Blake Brekken, which finished fourth.
    "Brandt, he had a heck of a day, especially in the 400," coach Folkers said. "He is getting close to the school record and he is only a sophomore. He also vaulted ten foot and did very well in the 4x2 and 200."
    Senior Alec Boike placed seventh in the shot put and eighth in the discus.
    The 4x100 relay team of Egeland, junior Blake Bergeron, senior Ryan Bittner and Brekken placed sixth.
    "Michael Hefta had personal records in both the shot and discus," noted coach Folkers. "He had some really good throws. Colten Weiland had a personal record in the mile and he's only a seventh grader. Overall all the kids had a nice meet.
    Crookston will compete in the Subsection 30A Meet in East Grand Forks Thursday, beginning at 3:30 p.m.
    Other than a slight quad pull for Brekken the Pirates are fully healthy for the upcoming postseason.
    Boys' team rankings
    1. Cotter - 429
    2. Maple Lake - 414.5
    3. Esko - 368
    4. Holdingford - 362.5
    5. Luverne - 338.5
    6. Blue Earth Area - 301
    7. Pine Island - 277.5
    8. Dilworth-Glyndon-Felton - 241
    9. Crookston - 195
    Event 2 Boys 4x800 Meter Relay
    1. Cotter - 8:34.24
    8. Crookston - 9:47.80
    Event 4 Boys 110 Meter Hurdles
    1. Mooney, Matt (ML) - 15.87
    11. Bittner, Ryan - 18.18
    18. Deng, Patrick - 19.20
    Event 6 Boys 100 Meter Dash
    1. Beattie, Nick (BEA) - 11.78
    10. Brekken, Blake - 12.46
    15. Klamm, Cody - 13.36
    Event 8 Boys 4x200 Meter Relay
    1. Luverne - 1:36.11
    4. Crookston - 1:37.15
    Event 10 Boys 1600 Meter Run
    1. Schrupp, Matt (Cotter) - 4:40.35
    15. Geist, Andreas - 5:10.22
    16. Weiland, Colten - 5:11.11
    Event 12 Boys 4x100 Meter Relay
    1. Esko - 46.22
    6. Crookston - 48.33
    Event 14 Boys 400 Meter Dash
    Page 2 of 2 - 1. Mudek, Riley (Esko) - 50.37
    2. Delage, Brandt - 51.99
    17. Bergeron, Blake - 58.17
    Event 16 Boys 300 Meter Hurdles
    1. Koll, Joe (Cotter) - 42.74
    14. Deng, Patrick - 46.33
    16. Bittner, Ryan - 46.94
    Event 18 Boys 800 Meter Run
    1. Kohner, Paul (PI) - 2:05.35
    16. Mykleseth, Thomas - 2:18.98
    17. Miller, Jonathan - 2:20.68
    Event 20 Boys 200 Meter Dash
    1. Beattie, Nick (BEA) - 22.93
    8. Delage, Brandt - 24.48
    14. Egeland, Jacob - 25.37
    Event 22 Boys 3200 Meter Run
    1. Skwira, Abraham (HOLD) - 10:25.40
    15. Geist, Andreas - 11:32.22
    18. Dorman, Ben - 12:03.71
    Event 24 Boys 4x400 Meter Relay
    1. Maple Lake - 3:38.97
    9. Crookston - 4:02.96
    Event 26 Boys Long Jump
    1. Koll, Joe (Cotter) - 20-06.75
    13. Egeland, Jacob - 17-11.25
    15. Bergeron, Blake - 16-01.50
    Event 28 Boys Triple Jump
    1. Farrell, Ben (PI) - 39-10.00
    16. Brekken, Blake - 33-09.50
    18. Boike, Alec - 33-00.00
    Event 30 Boys High Jump
    1. Kerrigan, Kyle (Cotter) - 5-08.00
    17. Deng, Patrick - 4-08.00
    17. Hulst, Justin - 4-08.00
    Event 32 Boys Pole Vault
    1. Cranston, D.J. (ML) - 12-06.00
    9. Delage, Brandt - 10-00.00
    14. Klamm, Cody - 8-06.00
    Event 34 Boys Shot Put
    1. Weis, Alex (Luverne) - 48-06.75
    7. Boike, Alec - 44-09.50
    10. Hefta, Michael - 42-06.00
    Event 36 Boys Discus Throw
    1. Weis, Alex (Luverne) - 140-03
    8. Boike, Alec - 124-01
    9. Hefta, Michael - 122-05
      • calendar